
PROIECT DIDACTIC
DATA:
27.03.2015
CLASA:
I Step by Step
PROF. ÎNV. PRIMAR: Cojocaru
Oana - Maria
ARIA CURRICULARĂ:
Tehnologii
DISCIPLINA: Arte
vizuale și arte plastice
UNITATEA DE INVĂȚARE: Activități
cu materiale sintetice - hârtia
CONȚINUTUL ÎNVĂȚĂRII:
“Copacul înflorit” - colaj
TIPUL LECȚIEI:
formare de priceperi și deprinderi
OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:
|
|
1.2 să recunoască şi să utilizeze
operaţii simple de lucru cu materiale din natură şi sintetice;
2.1 să observe caracteristici ale unor
modele date
2.2 să redescopere etapele realizării
unor produse simple din diferite materiale
2.3 să aplice tehnicile de lucru
învăţate, în realizarea unor compoziţii combinate
|
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
a ) cognitive
- să denumeasca materialele necesare
realizării compoziției;
- să
execute corect operațiile necesare realizării lucrării (rupere, mototolire,
lipire), respectând etapele de lucru;
- să
realizeze compoziția, folosind materialele date, în mod curat și ingrijit;
- să aprecieze lucrarea proprie și
a celorlalti elevi respectând citeriile date;
- să
identifice modalități de folosire a produsului.
b) afectiv-atitudinale:
- să participe activ la
desfășurarea lecției;
- să
manifeste interes pentru lecție;
c) psiho-motorii:
- să-și
coordoneze activitatea mâinilor și a ochilor pentru citirea și utilizarea instrumentelor folosite;
STRATEGII DIDACTICE:
a) resurse procedurale: explicația,
conversația, demonstrația, exercițiul, munca
independentă
b) resurse materiale: hârtie creponată, lipici, suport cu
modelul copacului
c) forme de organizare: frontal, individual.
FORMA DE EVALUARE – formativă
DURATA: 45 minute
LOCUL DESFĂŞURĂRII: sala de clasă
BIBLIOGRAFIE:
-
“Programa
școlară clasele I și a II-a”, București, 2006;
-
Ştefan, Lucian; Dorobanţu, Gabriela – “
Ghid metodic privind proiectarea şi desfăşurarea activităţilor de predare-
învăţare- evaluare” , ed. Aramis
-
Faliboga, Violeta; “Arte vizuale și
abilități practice – Muncă și creație – auxiliar didactic pentru clasa I”, ed. Agapis,
2013
|
Etapele lecției
|
Conținuturile
învățării
|
Strategia
didactică
|
Evaluare
|
|
|
Metode și procedee
|
Mijloace didactice
|
|||
|
1. Moment organizatoric
|
Se asigură condițiile optime pentru buna
desfășurare a lecției.
|
Conversația
|
|
Capacitatea de organizare
|
|
2. Captarea atenției
|
Se va prezenta o scrisoare de la “Copacul
trist”, care cere ajutorul copiilor. (anexa)
|
conversatia, explicatia
|
-scrisoare
-suport cu imaginea imprimată a
copacului trist.
|
Capacitatea de concentrare a
atenției
|
|
3. Anunțarea temei și a
obiectivelor
|
Se propune ajutarea copacului prin
confecționarea de frunze si flori, astfel încât acesta s-o impresioneze pe
Zâna Primăvara. Acest lucru se va realiza prin ruperea în bucăți mici a hârtiei
creponate de diferite culori, mototolirea și lipirea ei pe suport.
|
explicația,
conversația
|
-hârtie creponată de
culoare albă, roz și verde
|
Capacitatea de analiză a
suportului lucrării
|
|
4. Dirijarea invățării
|
Se
prezintă suportul cu imaginea imprimată a copacului trist. Se stabilesc
etapele de realizare a lucrării:
- alegerea hârtiei creponate
necesare (culorile pe care le vor folosi);
- ruperea hârtiei în
bucăți mai mici;
- mototolirea hârtiei;
- lipirea hârtiei pe suport.
|
Explicația, demonstrația,
observația, exercițiul
|
- foarfece
- lipici
- laptop
|
Capacitatea de realizare a
lucrării conform indicațiilor primite
|
|
5. Incheierea lecției
|
Se
expun lucrările la panou și se analizează.
|
Explicația, conversația
|
- flip-chart
|
Capacitatea de evaluare și
autoevaluare
|
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Dragi
copii,
Sunt
un copac foarte trist... În jurul meu văd numai veselie,
toate florile sunt înflorite, păsările cântă... Numai eu am crengile goale...
Aş
vrea să fiu şi eu un copac înflorit când imi voi lua “La revedere!”de la Zâna
Primăvara... Mă puteţi ajuta?

De ce un
copac este fericit iar celălalt este trist?

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu