sâmbătă, 18 aprilie 2015



PROIECT DIDACTIC


DATA: 27.03.2015
CLASA: I Step by Step
PROF. ÎNV. PRIMAR: Cojocaru Oana - Maria
ARIA CURRICULARĂ: Tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale și arte plastice
UNITATEA DE INVĂȚARE: Activități cu materiale sintetice - hârtia
CONȚINUTUL ÎNVĂȚĂRII: “Copacul înflorit” - colaj
TIPUL LECȚIEI: formare de priceperi și deprinderi



OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:            

1.2 să recunoască şi să utilizeze operaţii simple de lucru cu materiale din natură şi sintetice;
2.1 să observe caracteristici ale unor modele date
2.2 să redescopere etapele realizării unor produse simple din diferite materiale
2.3 să aplice tehnicile de lucru învăţate, în realizarea unor compoziţii combinate




OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
   a )  cognitive     
   - să denumeasca materialele necesare realizării compoziției;
   - să execute corect operațiile necesare realizării lucrării (rupere, mototolire, lipire), respectând etapele de lucru;
             - să realizeze compoziția, folosind materialele date, în mod curat și ingrijit;
   - să aprecieze lucrarea proprie și a celorlalti elevi respectând citeriile date;
             - să identifice modalități de folosire a produsului.
b)  afectiv-atitudinale:
                   - să participe activ la desfășurarea lecției;
                              - să manifeste interes pentru lecție;
                  c) psiho-motorii:
                   - să-și coordoneze activitatea mâinilor și a ochilor pentru  citirea și utilizarea  instrumentelor folosite;

STRATEGII DIDACTICE:
                        a) resurse procedurale: explicația, conversația, demonstrația, exercițiul, munca  
   independentă
               b) resurse materiale: hârtie creponată, lipici, suport cu modelul copacului
               c) forme de organizare: frontal, individual.
FORMA DE EVALUARE – formativă
DURATA: 45 minute
          LOCUL DESFĂŞURĂRII: sala de clasă
          BIBLIOGRAFIE:
-         “Programa școlară clasele I și a II-a”, București, 2006;
-         Ştefan, Lucian; Dorobanţu, Gabriela  – “ Ghid metodic privind proiectarea şi desfăşurarea activităţilor de predare- învăţare- evaluare” , ed. Aramis
-         Faliboga, Violeta; Arte vizuale și abilități practice – Muncă și creație – auxiliar didactic pentru clasa I”, ed. Agapis, 2013



Etapele lecției

Conținuturile
învățării
Strategia didactică

Evaluare
Metode și procedee
Mijloace didactice
1. Moment organizatoric
  Se asigură condițiile optime pentru buna desfășurare a lecției.
Conversația

Capacitatea de organizare
2. Captarea atenției
   Se va prezenta o scrisoare de la “Copacul trist”, care cere ajutorul copiilor. (anexa)
conversatia, explicatia

-scrisoare
-suport cu imaginea imprimată a copacului trist.
Capacitatea de concentrare a atenției
3. Anunțarea temei și a obiectivelor
    Se propune ajutarea copacului prin confecționarea de frunze si flori, astfel încât acesta s-o impresioneze pe Zâna Primăvara. Acest lucru se va realiza prin ruperea în bucăți mici a hârtiei creponate de diferite culori, mototolirea și lipirea ei pe suport.
explicația,
conversația
-hârtie creponată de culoare albă, roz și verde  
Capacitatea de analiză a suportului lucrării
4.  Dirijarea invățării

   Se prezintă suportul cu imaginea imprimată a copacului trist. Se stabilesc etapele de realizare a lucrării:
- alegerea hârtiei creponate necesare (culorile pe care le vor folosi);
- ruperea hârtiei în bucăți mai mici;
- mototolirea hârtiei;
- lipirea hârtiei pe suport.
Explicația, demonstrația, observația, exercițiul

- foarfece
- lipici
- laptop
Capacitatea de realizare a lucrării conform indicațiilor primite
5. Incheierea lecției
   Se expun lucrările la panou și se analizează.
Explicația, conversația
- flip-chart
Capacitatea de evaluare și autoevaluare
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII







Dragi copii,
    Sunt un copac foarte trist... În jurul meu văd numai veselie, toate florile sunt înflorite, păsările cântă... Numai eu am crengile goale...
    Aş vrea să fiu şi eu un copac înflorit când imi voi lua “La revedere!”de la Zâna Primăvara... Mă puteţi ajuta?



De ce un copac este fericit iar celălalt este trist?



           
                                                                                 




Etapele realizarii unui plan didactic de succes



Etapele realizarii unui plan didactic de success
Proiectarea demersului didactic
Proiectarea demersului didactic presupune parcurgerea de către profesor a următorilor paşi:
·        lectura programei şcolare;
·        identificarea unităţilor de învăţare, care stau la baza realizării planificării calendaristice;  
·        elaborarea planificării calendaristice
·        proiectarea unităţilor de învăţare.
Proiectarea unităţilor de învăţare
Etape care corespund abordării procesului didactic într-o succesiune logică:


Proiectul unei unităţi de învăţare
O unitate de învăţare este o structură didactică: •deschisă şi flexibilă, •unitară din punct de vedere tematic, •se desfăşoară pe o perioadă determinată de timp, •determină formarea la elevi a unui comportament specific, generat prin integrarea unor competenţe specifice şi •se finalizează prin evaluare


Tipuri de lecţii
1. Lecţia de comunicare/dobândire a cunoştinţelor
2. Lecţia de formare a priceperilor şi deprinderilor (sau lecţia de munca independentă)
3. Lecţia de recapitulare şi sistematizare (sau lecţia de fixare şi consolidare a cunoştinţelor)
4. Lecţia de evaluare a performanţelor şcolare (verificare şi apreciere a cunoştinţelor)
5. Lectia mixtă (sau combinată)
De retinut: Competen ele generale corespund ciclurilor de învătare (gimnazial/liceal,etc) Competen ele specifice corespund unui an scolar Proiectele lectiilor vor contine obiective operationale , specifice tipurilor de lectii alese, NU obiective generale si obiective specifice

Formularea obiectivelor operaţionale se va face apelând la verbe de acţiuneface apelând la verbe de acţiune “Elevii să devină capabili.... (“să indice”, “să recunoască”,” să enumere”, “să denumească”, “să  descrie”, “să explice”, “să definească”, “să clasifice”, “să demonstreze” “să compare”, “să realizeze”, să redacteze” “să deseneze”, “să ilustreze” etc.)  Formularea standard a unui obiectiv operaţional poate fi următoarea: “La sfârşitul activităţii, elevii puşi în situaţia de ……../având acces la ….…./ după citirea textului ..….../ utilizând …… etc.,
De evitat verbe care se referă la stări interioare care nu pot fi observate şi evaluate direct: “să ştie”, “să cunoască” , să înţeleagă, să-şi dea seama” s.a. Problema este ce anume vor trebui să facă elevii pentru a dovedi că “ştiu”, “au înţeles”, “cunosc” .... un lucru